Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Relacja z wyjazdu studyjnego liderów wiejskich na Mazury.

2012-10-01

W dn. 26-28 września grupa 40 liderów wiejskich z Doliny Baryczy gościła w wioskach tematycznych na obszarze LGD "Brama Mazurskiej Krainy".

W dniach 26 – 28 września 40 przedstawicieli sołectw biorących udział w III edycji konkursu na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy” uczestniczyło w wyjeździe studyjnym po obszarze Lokalnej Grupy Działania „Brama Mazurskiej Krainy”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników z ideą wiosek tematycznych, których oferta, budowana przez samym mieszkańców, czerpie z historii, tradycji, przyrody, ludzkich umiejętności i zwyczajów danego obszaru i jest ciekawą ofertą dla turystów, dającą zatrudnienie i zarobek.

W ramach wizyty liderzy sołectw z Doliny Baryczy odwiedziła Kamionkę - garncarską wioskę, Orłowo - wieś żółwia (ze względu na rezerwat żółwi błotnych) oraz Jabłonkę. W każdym miejscu poza zwiedzaniem wsi odbyło się spotkanie z lokalnymi organizacjami działającymi na rzecz promocji i rozwoju miejscowości, którzy chwalili się pozyskanymi środkami i zrealizowanymi projektami, dzięki którym udaje się aktywizować mieszkańców, upiększać wieś oraz tworzyć ciekawą ofertę rekreacyjną i edukacyjną dla mieszkańców i osób z zewnątrz, związaną z głównym tematem wsi. Najszerszą ofertę dla turystów udało się zbudować w Kamionce, która jest garncarską wsią tematyczną z prawdziwego zdarzenia. Turysta może tu spędzić cały dzień i nie będzie się nudził. We wsi funkcjonuje warsztat garncarski, pracownia papieru czerpanego i krawiecka, kuźnia, sala warsztatowa dla chętnych nauczenia się lepienia w glinie oraz zdobienia gotowych glinianych wyrobów, plac targowy, na którym co miesiąc odbywają się gliniane jarmarki oraz sklepik z wyrobami i restauracja z lokalnymi potrawami. Niesamowite wrażenie robi, nie związany wprawdzie wprost z glinianym charakterem wsi, imponujący rozmiarem i rozmachem „rajski ogród”, po którym oprowadził nas z pasją jego pomysłodawca i współtwórca Krzysztof Margol, prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju oraz Lokalnej grupy Działania „Brama Mazurskiej Krainy”. Ogród o powierzchni kilku hektarów ma stawy, fontanny, przebogatą roślinność, wiele elementów edukacyjnych. Pan Margol poprowadził też bardzo ciekawe szkolenia z budowania oferty wsi tematycznej, poszukiwania cech wyróżniających wsie, marketingu i promocji oraz koncepcji powołania i funkcjonowania klastra turystycznego „Szlak Dziedzictwa Kulturowego”.

Ostatni dzień to spotkanie z tradycjami mazurskimi i kurpiowskimi – pierwsze z nich we wsi Piwnice Wielkie w warsztacie stolarskim, w którym powstają tzw. „baby pruskie” drewniane rzeźby nawiązujące wyglądem do kamiennych posągów z okresu pogańskich plemion pruskich, które były ustawiane przy drogach czy domostwach i miały chronić przed niebezpieczeństwami. Przez lata „baby” zostały zapomniane, do ich wytwarzania powrócono niedawno, nadając im rangę mazurskiej pamiątki turystycznej (drewnianej, glinianej), co więcej „maskotki” Olsztyna (można ją zobaczyć na zamku w Olsztynie; wielkości ok. 1,5 metra). Drugie to zajazd „Tusinek”, położony bardzo korzystnie przy drodze prowadzącej z Warszawy na Mazury. W przepięknej, urządzonej w kurpiowskim stylu gospodzie, każdy turysta może raczyć podniebienie delikatesami kuchni kurpiowskiej. Co znamienne i bardzo rzadko spotykane, wszelkie wyroby podawane w restauracji pochodzą z własnego 40 hektarowego gospodarstwa, znajdującego się z tyłu za gospodą - warzywa, owoce, zioła, jaja, mięso, w gospodzie podawane jest nawet mleko kozie czy mleko zsiadłe. Po „Tusinku” z dumą oprowadził nam sam właściciel, który przed 10 laty uciekł z Warszawy i osiadł na Kurpiach. Obok restauracji w „Tusinku” znajduje się sklep farmerski z wyrobami własnymi oraz innych producentów z Warmii i Mazur, którzy ze względu na tradycyjny charakter swoich wyrobów są członkami warmińsko – mazurskiej sieci dziedzictwa kulturowego.

W wyjeździe udział wzięły następujące sołectwa: Góry, Dziadkowo, Jankowa, Pakosławsko, Ujazd (gmina Cieszków), Łazy (gmina Krośnice), Nowy Zamek, Ruda Milicka, Potasznia (gmina Milicz), Chynowa (gmina Przygodzice), Chojnik i Granowiec (gmina Sośnie), Bukowinka i Moszyce (gmina Twardogóra), Ruda Żmigrodzka (gmina Żmigród).

Dziękujemy sołectwom za aktywny udział i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach organizowanych w ramach III edycji Konkursu na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy”. Najbliższe to „Odłowy czas zacząć!” w ramach Dni Karpia w Dolinie Baryczy, 6 października 2012 na Ostoi pod Miliczem, rozpoczęcie o godz. 13.00. W ramach imprezy sołectwa mogą zaprezentować swój dorobek rękodzielniczy. Zapraszamy!

Marta Kamińska
Koordynator konkursu

Wyjazd studyjny został zorganizowany w ramach w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, współfinansowane ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.