Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Carving - sposób na niebanalne dekoracje stołów i potraw

2012-09-04

Przekonali się o tym liderzy sołectw, dla których zorganizowaliśmy praktyczne warsztaty w Chynowej. Zajęcia poprowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

We wtorek 4 września odbyły się pierwsze z cyklu warsztatów rzemieślniczych dla liderów sołectw uczestniczących w konkursie na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy” w roku 2012.

Zajęcia z „carvingu” czyli wykonywania pomysłowych dekoracji z warzyw i owoców poprowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chynowej, sołectwa również biorącego udział w konkursie. Gospodynie z Chynowej okazały się prawdziwymi mistrzyniami i świetnymi instruktorkami w sztuce, jak się okazało wcale nie takiej łatwej, za to dającej wiele przestrzeni dla wyobraźni. Uczestniczki i jeden uczestnik (razem przeszło 30 osób z sołectw: Jankowa, Góry, Pakosławsko, Bukowinka, Chojnik, Granowiec oraz gościnnie jako wioski tematyczne Potasznia, Lędzina i Bukowice) początkowo z pewną powściągliwością i brakiem wiary we własne siły, bardzo szybko złapały „carvingowego” bakcyla. W ruch poszły noże i nożyki, kilogramy warzyw i owoców – tj. marchewki, ziemniaki, ogórki, rzodkiewki, cebule, pory, kabaczki, cukinie, dynie, pomidory, pietruszki, jarmuż, jabłka, ananasy, winogrona, arbuzy, mandarynki, banany i wiele wiele innych, tak że na koniec warsztatów z wykonanych dzieł i arcydzieł powstała wystawa o długości 10 stołów! Nauka na pewno nie poszła w las – na zajęciach nikt się nie nudził, szybko każdy zaczął wymyślaćwłasne dekoracje a nowe umiejętności na bank będą wykorzystane na potrzeby imprez organizowanych w sołectwach. Warsztaty, poza poznaniem tajników carvingu, miały na celu również integrację liderów konkursowych sołectw. Obydwa cele bez wątpienia został osiągnięty. Rozmowom, wzajemnym zaproszeniom i śmiechom przy stole, zarówno warsztatowym jaki i biesiadnym (gospodynie przygotowały wystawny poczęstunek!) nie było końca. Szczególnie ciekawe i godne uznania okazały się doświadczenia Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Chynowej, które to niedawno obchodziło swoje 50 – cio lecie i liczy przeszło 60 członkiń! Panie technikę carvingu opanowały dopiero w zeszłym roku, podczas zajęć realizowavych w ramach projektu sfinansowanego z programu „Działaj Lokalnie” w Dolinie Baryczy, co zachęciło pozostałe liderki wiejskie do sięgania po środki z tego lokalnego funduszu, którym zarządza „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, organizator warsztatów dla aktywnych sołectw.


Dziękujemy sołtysowi Stanisławowi Gąsiorkowi, KGW Chynowa i Stowarzyszeniu „Zielona Dolina” za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych, twórczych zajęć oraz wszystkim uczestnikom za aktywny udział! 

Następne warsztaty już 18 września w Potaszni - będziemy wspólnie, pod okiem fachowca, przyrządzać potrawy z ryb z naszych stawów. Do końca roku zaplanowane są jeszcze zajęcia z wykonywania ozdób z suszonych roślin, filcowania wełny, zdobienia techniką decoupage, wykonywania kartek okolicznościowych czy tworzenia w glinie. Pod koniec września 40 - osobowa grupa liderów jedzie na Mazury z wizytą studyjną w Garncarskiej Wiosce.

Warsztaty zostały zorganizowane przez „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” dla sołectw uczestniczących w III edycji konkursu na "Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy" w ramach działania „Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja PROW 2007-2013”, dofinansowanego z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007-2013.

Zobacz galerię zdjęć z warsztatów w naszej galerii

Marta Kamińska - koordynator

Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”

www.aktywni.barycz.pl (serwis jest redagowany przez sołectwa uczestniczące w Konkursie)