Zapraszamy na wydarzenia

Brak wydarzeń tego typu

Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie znajdują się aktywne sołectwa

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Gala w Potaszni - zwycięzcy II edycj konkursu.

2012-04-21

W sobotę 21 kwietnia aktywne sołectwa Doliny Baryczy świętowały podczas uroczystej Gali II Konkursu na Najaktywniejsze Sołectwo Doliny Baryczy.

W sobotę 21 kwietnia aktywne sołectwa Doliny Baryczy świętowały podczas uroczystej Gali II Konkursu na Najaktywniejsze Sołectwo Doliny Baryczy. Gala Podsumowująca edycję roku 2011 odbyła się w Potaszni, sołectwie, które w Konkursie zajęło I miejsce.

 

Wolny dzień, piękna pogoda, ciekawy program uroczystości oraz zaplanowane przez organizatorów atrakcje przyciągnęły do Potaszni tłumy. Na terenie rekreacyjnym w centrum wsi ustawione zostały namioty, a pod nimi scena, ławy i stoliki dla publiczności, stoły do prezentacji wyrobów wytwarzanych przez mieszkańców aktywnych sołectw Doliny Baryczy – nagrodzonych i wyróżnionych w Konkursie oraz korzystających ze wsparcia finansowego w ramach programu „Działaj Lokalnie w Dolinie Baryczy” oraz dla gastronomii.

Sprawna organizacja Gali to zasługa przede wszystkim samych aktywnych mieszkańców Potaszni, przy wsparciu gminy Milicz oraz Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. To oni - skupieni w radzie sołeckiej, w stowarzyszeniu „Brapoja”, Ochotniczej Straży Pożarnej - poprowadzili imprezę, zapewnili bezpieczeństwo uczestników, sprawny dojazd i miejsca postojowe, panie zagwarantowały przepyszne ciasta a przede wszystkim sławiące Potasznię jako końską wioskę tematyczną kopytka, podawane do mięs z różnymi sosami przez restaurację „Parkowa” z Milicza a grupa hodowców koni i lokalnych usługodawców zapewniła pokazy jazdy konnej oraz przejażdżki wierzchem i bryczką po wsi i okolicach.

W Gali udział wzięło blisko 300 osób. Do Potaszni przybyła większość sołectw biorących udział w II edycji Konkursu (rok 2011) oraz wiele spośród trwającej obecnie III edycji, radni, włodarze gmin i powiatów Doliny Baryczy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji – tj. Ryszard Czerwiński dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego czy Ryszard Kamiński, członek PAN, członek zarządu Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich oraz dyrektor Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który przyjechał do Doliny Baryczy w poszukiwaniu inspiracji wraz z grupą 30 liderów wiejskich zrzeszonych w Lokalnej Grupie Działania „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”.

Galę otworzyła i prowadziła Halina Smolińska, mieszkanka sołectwa, szefowa prężnie działającego Stowarzyszenia „BRAPOJA” (nazwa pochodzi od pierwszych liter trzech wsi wchodzących w skład sołectwa Potasznia: Bracław, Potasznia i Jachimówka), emerytowana nauczycielka historii i lokalna liderka. Po przedstawieniu idei Konkursu i podsumowaniu II edycji przez Ingę Demianiuk – Ozgę oraz Martę Kamińską z Zarządu Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, przystąpiono do wręczanie dyplomów laureatom i wyróżnionym sołectwom. Na scenę zostali poproszeni członkowie Komisji Konkursowej z przewodniczącą Kornelią Tysiak (GOK Przygodzice) na czele, burmistrz gminy Milicz Paweł Wybierała, starosta milicki Piotr Lech, wiceburmistrz Twardogóry Jan Bernacki, dyrektor DODR Ryszard Czerwiński oraz Kazimierz Pochodyła – szkółkarz i sadownik ze Świebodowa (Szkółka Krzewów i Drzewek „Danka”), który ufundował rośliny ozdobne dla Potaszni oraz drzewka owocowe (stare odmiany jabłoni) dla pozostałych laureatów i wyróżnionych oraz Inga Demianiuk - Ozga - prezes Zarządu Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” - organizator Konursu. Po wręczeniu dyplomów i wyróżnień 3 sołectwa z podium – Potasznia, Ruda Milicka i Chojnik zaprezentowały swoje wsie i działania mieszańców przy pomocy prezentacji i zdjęć a z działalnością 5 z 7 wyróżnionych sołectw (Korzeńsko, Dziadkowo, Pakosławsko, Piękocin i Bukowinka) goście mogli zapoznawać się przez cały czas trwania Gali w namiocie wystawienniczym, gdzie na stoiska sołectwa prezentowały różnorodną, pomysłową i bardzo kolorową twórczość mieszkańców – rzeźby, wyroby z wikliny, drewniane obrazki, kwiaty z bibuły i ozdoby wykonane wieloma ciekawymi technikami. Jako ostatni na scenie pojawili się przedstawiciele pozostałych sołectw, które odebrały podziękowania za udział w Konkursie, po czym wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.


W drugiej części Gali odbyło się podsumowanie 5 lat programu „Działaj Lokalnie” w Dolinie Baryczy, prezentacja najciekawszych projektów i wręczenie podziękowań hojnym Darczyńcom – Banku Spółdzielczemu w Miliczu, Fundacji Tarczyńskich, firmie DEFRTANS z Milicza, Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Doliny Baryczy oraz gminom i powiatowi milickiemu, którzy co roku dofinansowują Fundusz „Działaj Lokalnie”, wspierający wiele cennych inicjatyw na obszarach wiejskich, pozwalających wyzwolić społeczną energię mieszkańców Doliny Baryczy.

Po zakończeniu części oficjalnej o godz. 18.00 rozpoczęła się zabawa taneczna z oprawą muzyczną, przygotowaną przez DJ Robo z Milicza, która potrwała do późnych godzin.

Mieszkańcom Potaszni jeszcze raz gratulujemy. Pokazali, że nie bez powodu zostali wybrani najaktywniejszym sołectwem Doliny Baryczy. W opinii wielu gości Gali wzbudzili podziw i uznanie a nawet zazdrość. Zorganizowana przez nich Gala okazała się fantastyczną imprezą ukazującą tętniące życiem, energią i inicjatywami sołectwa.

Wszystkim sołectwom życzymy niegasnącego entuzjazmu i wielu sukcesów i do zobaczenia za rok na kolejnej Gali!

Niebawem w naszym serwisie obszerna relacja zdjęciowa.


Gala Podsumowująca II Konkurs na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy” została zorganizowana przez „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w ramach działania „Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja PROW 2007-2013”, dofinansowanego z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007-2013.

Marta Kamińska
Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”

fot. Magdalena Fortuniak

Polecamy:
www.aktywni.barycz.pl (serwis jest redagowany przez sołectwa uczestniczące w Konkursie)
www.nasza.barycz.pl