WITAJ we wsi Ruda Milicka
clkzobacz listę artykułów

W Rudzie Milickiej staną siłownie zewnętrzne

Tym razem chcieliśmy realizować takie zadanie, w ramach którego będą uwzględnione również potrzeby osób starszych.

14 marca 2013

Już w lutym otrzymaliśmy pozytywną informację, że złożony przez nas wniosek o realizację zadania publicznego pod nazwą „Sport i rehabilitacja elementem integracji międzypokoleniowej – siłownie zewnętrzne w Rudzie Milickiej” przeszedł pozytywną ocenę formalną i merytoryczną. W ramach tego zadania kwota dofinansowania będzie wynosiło 14.800 zł.

Tym razem chcieliśmy realizować takie zadanie, w ramach którego będą uwzględnione również potrzeby osób starszych (50+). Urządzenia będą między innymi spełniały funkcje rehabilitacyjne.Większość osób starszych nigdy nie uprawia sportu ze względu na brak dostępu do odpowiednich miejsc, niezdecydowanie, często nieuzasadniony wstyd, że „w tym wieku” nie wypada. Natomiast mamy nadzieję, że chętnie będą korzystać z urządzeń prezentowanych jako sprzęt rehabilitacyjny. Dzięki siłowni zewnętrznej nasi mieszkańcy będą mieli możliwość zarówno rehabilitacji jak i ruchu na świeżym powietrzu a ponadto możliwość wspólnego spędzenia czasu (część urządzeń jest kilkustanowiskowa). Wystarczy wyjść na spacer i skorzystać z urządzeń aktywujących działanie stawów biodrowych, wzmacniających mięśnie brzucha, kończyn górnych, poprawiających koordynację ruchową, zwiększających giętkość i sprawność stawów ramion, i kolan i zapobiegających nadwadze.

Zestaw siłowni zewnętrznych składających się z pięciu elementów tak został dobrany by wszystkie wymienione funkcje organizmu mogły być usprawniane. Ale urządzenia te mogą również służyć ludziom młodym, którzy będą je traktować jako przyrządy do poprawy kondycji i siły a równocześnie wspólnej zabawy również międzypokoleniowej.

Będą to między innymi: Twister trzy stanowiska – usprawniający stawy biodrowe i kręgosłup, Koła Taichi (dwa stanowiska) wzmacniające mięśnie kończyn górnych, wspomagające pracę obręczy barkowych oraz  koordynację ruchów, zwiększające ruchomość stawów biodrowych. Jeździec - uaktywniający górne i dolne kończyny oraz pas biodrowy, wzmacniający i budujący ich muskulaturę, poprawiający ruchomość stawów, oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. W chwili obecnej prowadzone są uzgodnienia co do warunków zamontowania tych urządzeń – staną one na placu rekreacyjnym pomiędzy boiskiem do piłki plażowej a placem zabaw dla dzieci. Część naszej nagrody za zajęcie 2-giego miejsca w konkursie aktywności została przeznaczona na zakup krawężników grodzących to miejsce. Urządzenia zostaną przywiezione a montaż będzie należał do nas.  


Twister - 3 stanowiska

Koła Taichi do ćwiczeń ramion

Orbitek - steper

Jeździec

 

Więcej na www.uni.arcz.plsiłownie zewnętrzne