WITAJ we wsi Bogdaj
clkzobacz listę artykułów

Dzień Ziemi

    22 kwietnia 2013r. w Szkole Podstawowej w Bogdaju odbył się apel z okazji Dnia Ziemi, przygotowany przez uczniów klasy III, IV i V.

29 kwietnia 2013

     Po raz pierwszy obchody Dnia Ziemi miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku, a w Polsce zaczęto świętować w 1990 roku.

    Ziemia to nasza planeta. Żyją na niej ludzie, rośliny i zwierzęta. Ludzie jednak stworzyli zagrożenie dla całej przyrody. Często niszczą środowisko, w którym żyją. Ścieki z zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych zatruwają wodę w rzekach i jeziorach. Dym z kominów zanieczyszcza powietrze. Wysypiska śmieci powodują skażenie gleby. A my oddychamy zatrutym powietrzem, pijemy zanieczyszczoną wodę, jemy żywność, która nam szkodzi, toniemy w śmieciach. W zatrutym środowisku chorują ludzie, giną rośliny i zwierzęta. Na szczęście ludzie zrozumieli, że niszcząc Ziemię niszczą siebie.

    22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest promocja ekologii wśród uczniów, uświadomienie wszystkim, w jak wielkim niebezpieczeństwie jest nasza planeta, ile czyha na nią zagrożeń w związku z działalnością człowieka. Uczniowie recytowali wiersze, zachęcając przez to wszystkich słuchaczy do różnorodnych form ochrony środowiska i poznawania piękna przyrody.

Dziś Dzień Ziemi- świętujemy!

Dziś szczególnie Ziemię traktujemy.

Fabryk w ogóle nie otwieramy.

Śmieci do kosza wyrzucamy.

Traw nie palimy.

Zanieczyszczeń do rzek nie wlewamy.

Tak starajmy się w tym dniu robić ,

żeby dla Ziemi urodziny wyprawić.

A może i na życie całe

nie zatruwać Ziemi wcale.

autor: J. Zawidzka